Podujatia_cl_2019_06_Citame_s_Osmijankom - Obecná knižnica

Prejsť na obsah
Čítame s Osmijankom – Pridaj sa aj ty!
V našej knižnici už po tretíkrát v uplynulom  školskom  roku rozkvitala Osmijankova literárna záhrada v rámci celoslovenskej čitateľskej súťaže Čítame s Osmijankom – Pridaj sa aj ty. Prihlásili sa nám 3 kolektívy zo základných škôl v našej obci. Do súťaže sa v tomto 15. ročníku zapojilo celkovo 460 školských kolektívov s počtom 6589 žiakov zo 158 miest a obcí na Slovensku. Zaujímavosťou tohto jubilejného ročníka je aj skutočnosť, že sa zapojili aj 3 kolektívy Slovákov žijúcich v zahraničí.

Ako sme putovali? Čo sme sa dozvedeli? Spoznali sme v tomto roku ďalších spisovateľov nielen slovenských ale aj zahraničných,  ktorí sa venujú tvorbe diel pre deti a mládež. Mali sme pred sebou súťažný zošit a v ňom ponuku odpovedať na súťažné otázky, splniť predložené úlohy. A tie sa nám podarilo splniť iba potom, keď sme prečítali úryvky z jednotlivých kníh v spolupráci s našimi trpezlivými učiteľkami.

V prvom  príbehu O Jankovi Polienkovi  sme si preverili svoje schopnosti v domčeku samostatnosti, ako pomáhame doma rodičom. Spoločne sme si vyrobili skutočný Strigo-Ježibabinec.

V knihe Lov slov – sme sa popasovali s hľadaním rýmov a pomohli sme Jurkovi, ktorý mal problém s výslovnosťou opraviť pokazené slovíčka. Predstavte si, že aj v našej knižnici sa objavil zázračný kufrík Jozefa Pavloviča a boli sme milo prekvapení, koľko zvieratiek sa do neho zmestilo.

Viete si predstaviť, aby sa uprostred školského roka stratila škola? V knihe  od českej spisovateľky Stratená škola sa to stalo naozaj. My vieme, že škola je pre náš život veľmi potrebná a to sa môže stať iba v sne alebo v rozprávke. Nájsť 8 kľúčových slov v osemsmerovke bolo v tejto úlohe veľmi jednoduché.

Často chodíme do lesa, ale zatiaľ sme Minpinkov ani nebezpečného Chlamstúňa ohnivého nestretli. Viete, kto sú to? Minpinkovia to sú malé postavičky žijúce v korunách stromov a zároveň aj hrdinovia z príbehu od anglického spisovateľa. Po jeho prečítaní sme si vyrobili nielen Chlamstúňa, ktorý bol pre Minpinkov veľkým postrachom, ale aj zázračný strom s jeho „obyvateľmi“.

Cibuľkove dobrodružstvá – to bola nová príležitosť spoznať detského spisovateľa z Talianska. Podobne ako pre Cibuľka, aj pre nás sú priatelia a kamaráti veľmi dôležití. Radi trávime spoločné chvíle pri hre, navzájom si pomáhame. Vyrobili sme si s pomocou našich záhradníčok jednu zeleninovú krajinu  s postavičkami, ktoré sa objavili v Cibuľkovej záhrade.

Vtipný chlapec zo Šaštína Pištáčik, nám bol sympatický od začiatku príbehu od Dušana Dušeka. My bývame na dedine a skoro v každej rodine máme psíka. V rámci súťažnej úlohy sme vyrobili psíka aj s búdkou z rolky toaletného papiera.

Dobrých kamarátov nikdy nie je dosť. A tak sme začali hľadať cez inzerát, podobne ako to bolo v príbehu O inzerátovom prasiatku. Potom sme dali všetky inzeráty dokopy a vytvorili sme si  inzertné noviny za každý kolektív:  „Tretiakoviny“, „Štvrtáčik“ a „Tretiačik“.   Osmijankovi sme nakreslili svoju predstavu o tom, ako by mala vyzerať jeho kamarátka.

Celé naše putovanie bolo poučné, zábavné, tvorivé. Prežili sme v našej literárnej záhrade od novembra do júna veľa pekných chvíľ s pomocou našich hlavných záhradníčok z knižnice a našich triednych učiteliek. Všetkým ďakujeme!

Spracovala: MD
7. 9. 2023
Web dizajn:   
Posledná aktualizácia obsahu
Na stránke prebieha upgrade obsahu a štruktúry podľa výnosu Ministerstva financií SR
o štandardoch pre infomačné systémy verejnej správy
Sídlo bez cookies
Obecná knižnica na tomto webovom sídle nepoužíva žiadne cookies a ani iným spôsobom nesleduje ani neuchováva žiadne informácie o Vašej návšteve. V nasledujúcom odkaze si môžete zobraziť viac informácií o všeobecných zásadách správy osobných údajov, ktorými sa naša knižnica riadi.
OBECNÁ KNIŽNICA
Jarovnice č. 225, 082 63
Tel.: 051/3811 856
IČO: 42090075
Návrat na obsah